Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie kaszaków

Kaszaki są torbielami i powstają w wyniku stagnacji wydzieliny w okolicach mieszków włosowych gruczołów łojowych. Tego rodzaju zmiany na skórze mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele (najczęściej pojawiają się na skórze głowy, w okolicach dekoltu, uszu czy na policzkach), a nieusuwane mogą systematycznie powiększać swoją powierzchnię. Kaszaków nie należy wyciskać ani rozdrapywać, gdyż może prowadzić to do zakażenia skóry i powstania bolesnego stanu zapalnego oraz powstawania blizn w miejscu podrażnienia.

Do najczęstszych przyczyn powstawania torbieli tego typu należą:Usuwanie kaszaków

uszkodzenie mieszka włosowego,
 uwarunkowanie genetyczne,
 uszkodzenie gruczołu łojowego,
 zbyt duże natłuszczenie skóry poprzez stosowanie preparatów natłuszczających,
 nadmierne wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych,

 

Opis zabiegu

Zabieg usuwania kaszaków metodą chirurgiczną przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, czyli w gabinecie lekarskim. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, aby dowiedzieć się o historii chorób pacjenta oraz o stanie zdrowia ogólnym. Podczas zabiegu pacjent jest znieczulany miejscowo, aby zminimalizować dyskomfort i ból. Chirurg nacina skórę nad kaszakiem i usuwa zawartość kaszaka za pomocą skalpela lub innych narzędzi chirurgicznych. Miejsce powstania kaszaka jest drenowane i oczyszczane przez lekarza prowadzącego, a następnie zszywane za pomocą nici chirurgicznych. Prawidłowe usunięcie kaszaka wraz z torebką naskórkową likwiduje całkowicie szansę odrośnięcia usuniętej zmiany skórnej. W zależności od rozmiaru kaszaka, chirurg może również usunąć okoliczne tkanki. Następnie rana zostanie zaszyta lub zabezpieczona opatrunkiem. Po zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się uczucie ciągnięcia, które powstaje w obrębie założonych szwów po usuniętym kaszaku.

Po zabiegu

Po zabiegu usuwania kaszaków skóra może wymagać pewnego czasu, aby się zagoić i powrócić do normalnego stanu. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie dbania o ranę i jej ochrony przed zakażeniem. W miejscu przeprowadzenia zabiegu skóra może być zaczerwieniona i może pojawić się obrzęk. To normalna reakcja organizmu na uraz. Obrzęk i zaczerwienienie zazwyczaj zanikają samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni. Po zabiegu może pozostać blizna. Jej wygląd i wielkość zależą od rozmiaru kaszaka, techniki usunięcia oraz indywidualnej zdolności organizmu do gojenia się. Blizna może być widoczna przez pewien czas, ale zwykle stopniowo blaknie i staje się mniej widoczna w ciągu kilku miesięcy do roku. Lekarz wskaże, kiedy można wrócić do normalnej aktywności fizycznej i wykonywania codziennych czynności. Zwykle zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i nadmiernego narażenia na słońce przez pewien czas po zabiegu. Ważne, by informować lekarza o ewentualnych niepokojących objawach na wizytach kontrolnych.

Przeciwwskazania

Choroby skóry
Ciąża lub karmienie piersią
Choroby serca lub układu krążenia
Osłabiony układ odpornościowy
Zakażenie skóry w okolicy, gdzie ma być przeprowadzony zabieg
Niektóre leki
Osoby z chorobami autoimmunologicznymi

Jeśli pacjent ma jakiekolwiek przeciwwskazania do zabiegu, lekarz może zalecić inne metody leczenia lub przeprowadzenie zabiegu w późniejszym terminie.

Orientacyjna cena zabiegu: 100 – 500 zł (w zależności od wielkości kaszaka)