Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie narośli skórnych

Narośle skórne są w dominującej większości wypadków niezłośliwymi nowotworami, które jednak nieleczone, mogą mieć tendencję do powiększania swojej objętości lub duplikowania w różnych okolicach ciała. Narośle skórne często przybierają postać sterczących guzków, które łatwo podrażnić podczas ubierania, co nie tylko potęguje ich nieestetyczny wygląd, ale jednocześnie stwarza zagrożenie powstania stanu zapalnego w miejscu występowania.

Do najczęściej spotykanych narośli skórnych należą

brodawki, czyli narośli skórnych mających często charakter wirusowy. Brodawki występują najczęściej na stopach, dłoniach oraz w okolicach narządów płciowych. Nie powodują zwykle bólu i jeśli nie są położone w miejscach narażonych na ciągły nacisk lub otarcie, nie stanowią większego problemu. Niestety wirusowy charakter brodawki sprawia, że nie tylko powoduje on powstawanie kolejnych narośli, ale też może doprowadzić do zakażenia skóry, dlatego też zalecana jest konsultacja z lekarzem w celu dalszego postępowania.

włókniaków, będących nowotworami skóry łagodnymi, powstającymi z tkanki łącznej. Możemy je podzielić na miękkie oraz twarde. Mogą powstawać na całym ciele i usuwa je się głównie z przyczyn estetycznych, niemniej jednak jak każda nienaturalna zmiana skórna wymagają one konsultacji medycznej w celu wykluczenia powstania stanu zapalnego.

Opis zabiegu

Zabieg usuwania narośli skórnych jest przeprowadzany przy wykorzystaniu lasera medycznego. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort. Podczas zabiegu laserowego, lekarz będzie używał lasera, aby precyzyjnie usuwać zmiany skórne. Laser emituje intensywne światło, które powoduje termiczną degradację tkanek, niszcząc narośl skórną. Zwykle podczas zabiegu stosuje się ochraniacze na oczy i na skórę. W niektórych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego i wycinek zostaje wysłany do analizy laboratoryjnej Diagnostyka (więcej na temat zabiegów na stronie)

Po zabiegu

Gojenie po zabiegu trwa od 7 do 14 dni, obszar na którym był wykonywany zabieg wymaga reguralnego odkażania za pomocą preparatów na bazie spirytusu. Po zabiegu, skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta, a także pojawić się drobne krwawienia. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry i stosować się do instrukcji dotyczących unikania działania słońca. Pacjent powinien regularnie odwiedzać lekarza, aby sprawdzić, czy usuwana zmiana skórna została w pełni usunięta i czy nie pojawiły się nowe zmiany.

Przeciwwskazania do zabiegu

 Ciąża i karmienie piersią
 Zakażenia skóry
 Uszkodzona lub podrażniona skóra
 Cukrzyca
 Choroby skóry
Przed podjęciem decyzji o usunięciu kępek żółtych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.