Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Ginekomastia

Ginekomastia występuje przeważnie w okresie dojrzewania u młodych mężczyzn oraz w okresie andropauzy najczęściej po 50 roku życia. Według najnowszych badań aż ok. 30-40% dorosłych mężczyzn boryka się z problemem przerostu gruczołów piersiowych (tzw.”kobiece piersi”), które w niektórych przypadkach mogą być obrzmiałe i sprawiać ból.W rezultacie występowania ginekomastii dochodzi do znacznego zwiększenia obszaru tkanki gruczołowej i powiększenia objętości piersi u mężczyzny – w szczególności w okolicach sutka. Najczęściej jednak spotykaną przyczyną ginekomastii jest nadmiar tkanki tłuszczowej. W innych przypadkach występowanie ginekomastii może być warunkowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej i występowaniem we krwi estrogenu lub substancji do niego zbliżonych

Zabieg ginekomastii ma przede wszystkim na celu zrekonstruowanie właściwego wyglądu klatki piersiowej u mężczyzny  oraz zniwelowanie tym samym dolegliwości natury psychologicznej, które bardzo często towarzyszą temu problemowi. Jeśli obecność nadmiernie rozwiniętej tkanki piersiowej powoduje znaczny dyskomfort psychiczny, obniża samoocenę, powoduje wstyd czy utrudnia codzienne funkcjonowanie, zabieg Vaser Lipo może być rozważany w celu poprawy jakości życia pacjenta.

 

Przed zabiegiem

Zabieg ginekomastii może przebiegać w różny sposób, w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta i zastosowanej metody chirurgicznej. Aby  zabieg mógł zostać przeprowadzony należy w pierwszej kolejności umówić się na bezpłatną wizytę konsultacyjną podczas, której lekarz przeprowadzający zabieg przeprowadza wywiad medyczny oraz informuje pacjenta o kolejnych etapach zabiegu ginekomastii. Ważne jest także, aby poinformować lekarza o wszystkich lekach regularnie przyjmowanych przez osobę zainteresowaną zabiegiem. Do 10 dni przed zabiegiem nie wolno spożywać leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych, a także ograniczyć całkowicie spożycie alkoholu oraz palenie papierosów (jeśli dotyczy). Przed zabiegiem konieczne jest zakupienie odpowiedniej kamizelki uciskowej, która zagwarantuje właściwy proces rekonwalescencji.

Opis zabiegu

Zabieg tego typu jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może po zabiegu udać się do domu bez konieczności pozostawania w Centrum. W pierwszej fazie zabiegu lekarz prowadzący zabieg znieczula obszar klatki piersiowej. Następnie wykonywane jest niewielkie nacięcie poprzez, które jest wprowadzana sonda liposelektywna Vaser®, mająca za zadanie rozpuścić nagromadzoną tkankę tłuszczową do formy emulsji. Tak przygotowany tłuszcz jest odsysany za pomocą kaniuli w trzeciej fazie zabiegu. Ostatnim elementem zabiegu jest wycięcie przerośniętego gruczołu, a następnie zaszycie rany. Faza ta nie zawsze ma miejsce ze względu na budowę gruczołu piersiowego, składającego się zarówno z tkanki z tłuszczowej jak i gruczołowej. Chirurgiczne wycięcie ma miejsce wtedy, jeśli samo odessanie tłuszczu byłoby nieskuteczne i pozostawiłoby wyczuwalną pod skórą grudkę.

Po zabiegu

Po zabiegu można oczekiwać wystąpienia obrzęku oraz siniaków wokół obszaru poddawanego zabiegowi. Obrzęk może być najbardziej widoczny w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu i stopniowo zmniejszać się w kolejnych tygodniach. skóra wokół obszaru poddawanego zabiegowi może wydawać się napięta i nieco sztywna w początkowym okresie rekonwalescencji. Stopniowo, w miarę gojenia się, skóra będzie się rozluźniać i dostosowywać do nowych konturów ciała. Podczas rekonwalescencji po zabiegu ginekomastii lub liposukcji ultradźwiękowej, ważne jest przestrzeganie zaleceń chirurga. Może to obejmować noszenie specjalnych ubrań kompresyjnych przez określony czas (większości wypadków jest ona wymagana przez okres około 6 tygodni), unikanie intensywnych aktywności fizycznych i podjęcie odpowiednich działań w celu minimalizacji ryzyka infekcji. Czas rekonwalescencji po zabiegu może się różnić w zależności od rozmiaru i zakresu procedury oraz indywidualnych cech pacjenta. W początkowym okresie może być zalecane ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie czynności wymagających dużej siły. Pełne powrót do normalnych aktywności może zająć kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Ważne jest, aby regularnie kontaktować się z chirurgiem i przestrzegać zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej w celu optymalizacji procesu rekonwalescencji i osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Przeciwwskazania do zabiegu

skazy naczyniowe
zaburzenia krzepliwości krwi
nieregularne nadciśnienie tętnicze
nieuregulowana cukrzyca
infekcja ropna skóry i śluzówek
C choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub choroba reumatyczna
uzależnienie od  substancji psychoaktywnych lub palenie tytoniu

Orientacyjna cena zabiegu od 3000 zł