Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie przebarwień

Przebarwienia na skórze powstają z różnych przyczyn. Jednym z głównych czynników jest nadmierna ekspozycja na promienie UV, co prowadzi do nadprodukcji melaniny – barwnika skóry, który odpowiada za kolor skóry i chroni ją przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Nadprodukcja melaniny prowadzi do powstania ciemniejszych plam na skórze, zwanych przebarwieniami. Zmiany koloru skóry mogą pojawiać się w różnych częściach ciała (np. na dłoniach, dekolcie, policzkach), ale mogą też pojawiać się w znacznie szerszej skali w formie przebarwień występujących na znacznych obszarach skóry.

Inne przyczyny powstawania przebarwień na skórze to:
Niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe.
Stosowanie niektórych leków, takich jak leki przeciwbakteryjne, hormonalne, antydepresanty, które mogą powodować reakcje skórne, w tym przebarwienia.
Hormonalne zmiany w organizmie, takie jak ciąża, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, menopauza, co może wpłynąć na produkcję melaniny.

Zabiegi laserowe usuwają przebarwienia poprzez skierowanie na nie wiązki światła o odpowiedniej długości fali, które penetrują skórę i powodują uszkodzenie komórek zawierających nadmierną ilość melaniny. W wyniku tego zabiegu komórki te są niszczone, a ciemne plamy stają się jaśniejsze lub znikają całkowicie.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu laserowego należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni skórę i dobierze odpowiednią metodę usuwania przebarwień.

Przebieg zabiegu

Każdy indywidualny przypadek rozpatrywany jest osobno przez lekarza prowadzącego na konsultacji medycznej. Podczas zabiegu światło lasera pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Bezpośrednio po zabiegu można odnieść wrażenie, że przebarwienia są ciemniejsze. Nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to naturalny proces gojenia się skóry. Dopiero w ciągu kolejnych dni, skóra łuszczy się. Jeśli przebarwienia są głębokie, zaleca się powtórzenie zabiegu po 4 tygodniach.

Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania przebarwień?

Przed planowanym zabiegiem nie wolno się opalać ani korzystać z solarium (przez 4 tygodnie). Nie wolno również korzystać z zabiegów złuszczających skórę oraz peelingów (tydzień przed zabiegiem). Po rozmowie z lekarzem na wizycie konsultacyjnej, jeśli lekarz nie zadecyduje inaczej, należy zaprzestać stosowania leków: antykoagulantów, sterydów, fotouczulających.
Skóra przed zabiegiem musi być czysta. Nie powinno się przed zabiegiem stosować kosmetyków na bazie mydła, alkoholu, spirytusu, których działanie może wpłynąć na efekt zabiegu usuwania przebarwień. Dzień przed zabiegiem należy ogolić skórę zwykłą maszynką w celu pozbycia się włosków.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny, czy zażywania gorących kąpieli przez okres 14 dni. Przez 4 tygodnie po zabiegu należy unikać silnych promieni słonecznych, solarium. Należy również zaprzestać wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Należy stosować kremy chroniące skórę z filtrem SPV 50 przez 4 tygodnie po zabiegu. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, aby uniknąć efektów niepożądanych po zabiegu i zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 ciąża
cukrzyca
 choroby skóry
● mocna opalenizna
 stosowanie niektórych leków
 stosowanie kremów z retinolem
 zażywanie ziół (np.nagietek, dziurawiec)

Orientacyjna cena zabiegu: 400-600 zł