Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Leczenie dystonii

Toksynabotulinowa jest lekiem, który jest stosowany od wielu lat nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu chorób neurologicznych i dolegliwości sprawiające dyskomfort i pogarszające jakość życia pacjentów. Od lat 80. ubiegłego wieku znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu licznych chorób układu nerwowego m.in: dystonii, która polega na mimowolnym skurczu mięśni.

Zabiegi te mogą złagodzić kurcze:
powiek
karku
mięśni mimicznych twarzy
objawy stwardnienia rozsianego.
zlikwidować przewlekłą migrenę
szczękościsk (burksizm)
nadmierną potliwość

Przebieg zabiegu
Dawki leku dostosowywane są do wymagań konkretnych przypadków. Podczas zabiegu odpowiednią dawkę wstrzykuje się w mięsień objęty dolegliwością.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić swoją historię medyczną i listę przyjmowanych leków.

Po zabiegu
Efekt zabiegu można zauważyć już po 2-3 dniach od zabiegu z nasileniem rezultatu po 2 tygodniach. Efekt utrzymuje się ok 3 miesięcy, a w pojedynczych przypadkach nawet dłużej – do  6 miesięcy.
Kolejne ostrzykiwanie można powtórzyć po 8 tygodniach.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się przejściowe objawy uboczne w postaci odczuwania niewielkiego bólu po podaniu preparatu, zaczerwienienia, małe krwiaki w miejscu wstrzyknięcia.

Kurcz powiek

Ta postać dystonii polega na zaciskaniu powieki, która z czasem może prowadzić do utraty wzroku. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się u kobiet po 50 . roku życia. Pierwszymi objawami kurczu powiek jest m.in. pieczenie spojówek, nadwrażliwość na światło, a dopiero z czasem pojawia się opadanie i zaciskanie powieki. Niekiedy kurcze powiek pojawiają się najpierw po jednej stronie, ale z biegiem czasu występują także po drugiej.
Jest to choroba mięśnia okrężnego oka, z czasem kurcz może obejmować mięśnie mimiczne twarzy, języka, krtani i szyi. W niektórych przypadkach choroba zaczyna się od objawu opadającej powieki. Leczenie farmakologiczne dystonii jest mało skuteczne. Powszechnie stosowane przy leczeniu kurczu powiek są zabiegi z toksynybotulinowej typu A.

Choroba tików, drżeń i napięć mięśniowych

Tiki to trwające krótko mimowolne kurcze pojedynczych mięśni lub grup mięśniowych. Występują one w różnych częściach ciała (najczęściej mięśnie twarzy, szyi, kończyn górnych) i mają charakter zrywający. Objawy tików to np. intensywne mruganie, drganie ust, marszczenie czoła.  Objawy pojawiają się najczęściej w wieku szkolnym i w większości wypadków ustępują w okresie dojrzewania, lecz u niektórych osób utrwalają się i zostają do końca życia.  Tiki mogą nasilać się w sytuacjach stresowych. Wskazaniem do zastosowania terapii TBA mogą być utrwalone tiki stereotypowe, ograniczone tylko do jednej grupy mięśni. Dawki TBA i miejsca wstrzyknięcia w określone mięśnie są takie same, jak w przypadku innych dystonii.

Połowiczy kurcz mięśni twarzy
Połowiczy kurcz mięśni twarzy jest objawem uszkodzenia nerwu twarzowego. Choroba ta charakteryzuje się szybkimi i krótkotrwałymi skurczami mięśni głównie wokół oczodołu i kącika ust. Zaczyna się niewielkim skurczem i drganiem powieki dolnej. Po pewnym czasie skurcze rozszerzają się i obejmują coraz więcej mięśni twarzy i stają się coraz bardziej intensywne. Skurcze pojawiają się spontanicznie. Duży wpływ na ich powstanie mają czynniki emocjonalne. Czasem wraz z kurczami może pojawić się ból. Dolegliwość ta może sprawić choremu wiele kłopotów, przez co mogą stać się nerwowi, unikają kontaktu z innymi ludźmi. Dolegliwość ta pojawia się wraz z wiekiem i częściej dotyka lewą stronę twarzy. Zastosowanie terapii TBA jest metodą w leczeniu dolegliwości kurczu twarzy. Po zabiegu uzyskuje się całkowitą lub znaczną poprawę u 90% chorych.

Przewlekły ból głowy, migrena

Przewlekły ból głowy jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Oprócz odczuwania napięciowego bólu, mogą pojawiać się objawy takie jak nudności, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Ból może obejmować całą głowę, skronie, czoło lub potylicę i jest symetryczny. Chorzy odczuwający ból, często opisują go jako palący, piekący, kujący i ściskający. Zabiegi z TBA w leczeniu bólu głowy stosowana jest zazwyczaj u osób, dla których terapia farmakologiczna jest mało skuteczna. Po zabiegu pacjent może zauważyć znacznie rzadsze występowanie ataków bólu o mniejszym nasileniu, a rezultat ten utrzymuje się zwykle około 3 miesiące.

Przeciwwskazania do zabiegu

 Ciąża i karmienie piersią
 Nadwrażliwość na toksynę botulinową
 Choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane czy miastenia, powinny omówić z lekarzem możliwość przeprowadzenia zabiegu)
 Choroby mięśni
 Leczenie antykoagulantami – osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, takie jak aspiryna czy heparyna, mogą mieć zwiększone ryzyko krwawień w miejscu wstrzyknięcia.
 Infekcje skóry

Zawsze przed przeprowadzeniem zabiegu należy przeprowadzić szczegółową konsultację z wykwalifikowanym specjalistą, który pomoże ocenić indywidualne przeciwwskazania i ryzyka.