Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Nadpotliwość

Czym jest nadpotliwość?

Pocenie się jest jedną z wielu czynności fizjologicznych naszego orgazmu, a jej głównym celem oprócz wydalania pozostałości z procesu przemiany materii jest chłodzenie organizmu, aby nie doszło do jego przegrzania.
Jednakże w wypadku występowania nadmiernej ilości potu, niewspółmiernej do potrzeb chłodzenia ciała występuje wtedy kłopotliwe zjawisko zwane nadpotliwością. W takich sytuacjach osoby dotknięte tą przypadłością mają nieustannie spocone pachy, mokre ręce oraz stopy, co jest dla nich często źródłem uczucia frustracji i dyskomfortu.

W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej w leczeniu problemu nadpotliwości stosowana jest toksyna botulinowa, która działa na receptory acetylocholiny, które stymulują gruczoły potowe, powodując produkcję potu. Zabieg botoksu powoduje zablokowanie tych receptorów, co zmniejsza lub zatrzymuje produkcję potu w obszarze, w którym został podany.

Należy pamiętać, że zabieg botoksu jest tylko jednym z wielu sposobów leczenia nadpotliwości i jego zastosowanie zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz od decyzji lekarza.

Opis zabiegu

Wstrzyknięcie w tkankę toksyny botulinowej powoduje zastopowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe poprzez okresowy (od 6 miesięcy do 1 roku) paraliż zakończeń nerwowych. Preparat jest wstrzykiwany tuż pod naskórkiem dłoni oraz stóp, gdzie jego zastosowanie przynosi najlepsze rezultaty. Jest to metoda najszerzej stosowana w leczeniu nadpotliwości, ale przynosi ona jedynie przejściowe rozwiązanie i wymaga powtórzeń w regularnych odstępach czasowych.
Przed zabiegiem konieczne jest umówienie się na bezpłatną konsultację medyczną oraz poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz przebytych chorobach. Jeśli zajdzie taka konieczność lekarz specjalista może zlecić badania laboratoryjne kwalifikujące do zabiegu.

Po zabiegu

Po zabiegu skóra może wydawać się lekko zaczerwieniona i obrzęknięta w miejscu podania, co jest normalnym skutkiem ubocznym. Jednakże te objawy zazwyczaj ustępują po kilku godzinach lub dniach po zabiegu. W rzadszych przypadkach mogą wystąpić inne skutki uboczne, takie jak niewielkie siniaki, zasinienia, pieczenie, swędzenie, suchość lub łuszczenie skóry. Zazwyczaj są to objawy przemijające i ustępują samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.

W przypadku wykonywania zabiegu przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, ryzyko powikłań jest minimalne. Jednakże, każdy zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko i ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu dokładnie omówić go z lekarzem, a także przestrzegać zaleceń przed i po zabiegu w celu minimalizacji ryzyka powikłań.

Przeciwskazania do zabiegu

● Nadwrażliwość lub uczulenie na toksynę botulinową lub na którykolwiek z składników preparatu botoksu.
● Ciąża lub karmienie piersią –
● Choroby neurologiczne
● Choroby mięśniowo-szkieletowe
● Stosowanie niektórych leków

Przed podjęciem decyzji o zabiegu botoksu, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić swoją historię medyczną i listę przyjmowanych leków, aby uniknąć powikłań i złych skutków ubocznych.