Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Skleroterapia – leczenie żylaków

Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie) jest skleroterapia piankowametodą leczenia  drobnych żylaków i tzw. pajączków, polegająca na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, który powoduje obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Efektem zabiegu jest zamknięcie żyły i jej zwłóknienie, dzięki czemu naczynie przestaje być widoczne. Zabieg jest nieinwazyjny i wykonywany przez doświadczonego chirurga.  Zaraz po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.

Zabieg skleroterapii

W naszych gabinetach stosujemy dwa rodzaje skleroterapii:
skleroterapia tradycyjna, polegająca na wprowadzeniu roztworu  bezpośrednio do żylaka na podstawie obserwacji chirurga
skleroterapia piankowa, polegająca na wstrzyknięciu pianki, której używa się głównie przy dużych żylakach, by zapewnić lepszy kontakt środka chemicznego ze ściankami naczynia

Celem zabiegu jest wywołanie zapalenia żyły, dzięki któremu wywoływane są procesy regeneracyjne, pozwalające zredukować zmiany chorobowe. Lek można zaaplikować w żyłę, lub w sąsiednie miejsca (np. przy leczeniu pajączków).
Zabieg trwa ok. 20- 40 minut. Podczas zabiegu należy informować lekarza, nawet o najmniejszym bólu, ponieważ może być to efekt wydostania się leku poza światło naczynia.

Wskazania do zabiegu
 Skleroterapia jest metodą leczenia wczesnego stadium żylaków i ogranicza zaawansowanie schorzenia.  Żylaki nie tylko znikną, ale również można pozbyć się skurczy, opuchlizn na kostkach, uczucia ciężkości nóg oraz innych dolegliwości. Żylaki są problemem powstałym przez lata i ich leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Podczas konsultacji medycznej, lekarz ocenia, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu. Pacjent otrzymuje skierowanie na badanie USG żył metodą dopplerowską w celu oceny możliwości i zakresu planowanego zabiegu skleroterapii. Na konsultacji lekarz informuje, jakie wyroby kompresyjne należy przynieść ze sobą na zabieg (np. specjalistyczne podkolanówki, rajstopy lub pończochy).

Bezpośrednio przed samym zabiegiem nie można stosować kremów, maści i innych kosmetyków i leków (bez zgody lekarza). Skóra musi być czysta. Nie powinno golić skóry dzień – dwa przed zabiegiem, ponieważ mogą pojawić się miejscowe zaczerwienienia, które mogą utrudnić obserwację żył i naczyń krwionośnych.

Podczas konsultacji medycznej, lekarz może zalecić zażywanie leków, które mają na celu wzmocnienie naczyń krwionośnych przed zabiegiem i zmniejszenie ryzyka pojawienia się przebarwień po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu
Skleroterapii nie można zastosować u pacjentów, którzy są unieruchomieni, ponieważ po zabiegu trzeba spacerować. Wykluczeniem są również:
infekcje
choroby  układowe
miażdżyca
cukrzyca
ciąża
alergie
choroby krwi
obrzęk podudzi, zaawansowane zakrzepice żył

Po zabiegu

Zaraz po zabiegu lekarz założy odpowiedni opatrunek kompresyjny, który nie powinien być zdejmowany co najmniej przez dobę. Przez kolejne dni należy nosić rajstopy uciskowe wg zaleceń lekarza. Przy bardziej zaawansowanych zabiegach, czas noszenia pończoch uciskowych może się wydłużyć. Decyzję zawsze podejmuje chirurg.
Zaraz po zabiegu należy chodzić ok. 30- 60 minut (najważniejsze jest to, by od razu po zabiegu zacząć chodzić, a nie na przykład po powrocie do domu). W kolejnych dniach należy jak najwięcej spacerować i prowadzić aktywny tryb życia.
Bezpośrednio po zabiegu w miejscu zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, którym nie należy się przejmować, ponieważ jest to naturalny stan. Może pojawić się obrzęk, bolesność, siniaki. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można zażyć leki przeciwbólowe, a miejsce po zabiegu masować lodem. W niektórych przypadkach mogą pojawić się czasowe przebarwienia w miejscu przeprowadzenia zabiegu.
Po skleroterapii nie można się opalać i korzystać z solarium (min. 1 miesiąc). Należy unikać rozgrzewania skóry i wystawianie jej na działanie wysokich temperatur. Należy również unikać gorących kąpieli. Nie zaleca się pozostawania przez dłuższy czas w pozycji stojącej i siedzącej.

Należy zastosować się do wszystkich zaleceń podanych przez lekarza, dzięki czemu przyśpieszymy czas rekonwalescencji oraz unikniemy powikłań po zabiegu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które w naszych gabinetach są bezpłatne.

 

Koszt zabiegu:
wykonanie jednego zastrzyku: 400 zł ( cena nie uwzględnia kosztu wykupienia leku)
Podczas jednego zabiegu wykonuje się ostrzykiwanie maks. z 3 ampułek