Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie blizn

laserowe usuwanie blizn

Blizny są wynikiem procesu gojenia się skóry po uszkodzeniu tkanek, takich jak rany, skaleczenia, oparzenia, operacje chirurgiczne czy trądzik. Są one częścią naturalnej reakcji organizmu na uszkodzenia skóry i próbę jej naprawy. Podczas procesu gojenia się rany dochodzi do formowania nowej tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia, aby zabezpieczyć ranę przed infekcjami i przyspieszyć proces naprawy. Blizny powstają, gdy proces gojenia jest zakłócony, co może mieć miejsce w wyniku różnych czynników, takich jak głębokość i rozległość uszkodzenia skóry, predyspozycje genetyczne, obecność zakażeń, a także sposób, w jaki organizm reaguje na proces gojenia. Blizny mogą być różnego rodzaju i charakteryzować się różnymi cechami, takimi jak kształt, kolor, tekstura i objętość. Mogą być płaskie, wypukłe, wklęsłe, czerwone, różowe, brązowe, białe, elastyczne lub sztywne, w zależności od typu i głębokości uszkodzenia skóry oraz indywidualnych cech pacjenta. Wybór odpowiedniej metody leczenia blizn zależy od wielu czynników, takich jak typ blizny, jej lokalizacja, wiek pacjenta i preferencje indywidualne. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od skóry, aby dobrać najlepszą opcję leczenia w konkretnym przypadku.

 

Usuwanie blizn – przed zabiegiem

Założeniem terapii usunięcia blizny jest uczynienie powstałej blizny optycznie mniejszej lub niewidocznej w stosunku do otaczającej jej powierzchni skóry. W tym celu pacjent:

powinien unikać opalania skóry przez okres 4 tygodni przed wykonaniem zabiegu
nie stosować zabiegów złuszczających skórę 1 tydzień przed zabiegiem.
nie należy spożywać alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
skóra poddawna zabiegowi powinna być gładko ogolona
jeśli pacjent przyjmuje regularnie jakiekolwiek leki jest zobowiązany do poinformowania o tym lekarza przed zabiegiem.

Usuwanie blizn – opis zabiegu 

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem w celu określenia przeciwskazań mogących nie zakwalifikować do terapii usuwania blizn. Następnie w dniu  zabiegu miejsce usuwania blizny jest znieczulane za pomocą maści znieczulającej na 30 do 45 minut przed wykonaniem samego zabiegu lub za pomocą znieczulenia podanego podskórnie tuż przed samym zabiegiem. Za pomocą promienia laserowego dokonywana jest ablacja powstałej blizny do poziomu zdrowej skóry po indywidualnym dobraniu parametrów lasera do skóry pacjenta. Należy pamiętać, że zabieg laserowego usuwania blizn może wymagać kilku sesji, aby osiągnąć najlepsze wyniki, a także istnieje ryzyko powikłań, takich jak przebarwienia skóry lub uszkodzenie tkanek. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu.

Po zabiegu

Proces gojenia się skóry po laserowym usuwaniu blizny zależy od indywidualnych cech pacjenta oraz od rozmiaru i rodzaju blizny, która została usunięta. Ogólnie jednak, po zabiegu laserowego usuwania blizn, pacjent może spodziewać się, że skóra będzie goiła się przez około 1-2 tygodnie. W pierwszych dniach po zabiegu, skóra może być zaczerwieniona, spuchnięta i bolesna, co jest normalnym objawem i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Może również pojawić się strup na miejscu zabiegu, który z czasem zniknie. W okresie gojenia, zaleca się unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z filtrem UV w celu ochrony skóry. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, skóra będzie stopniowo regenerować się i przywracać swoją normalną strukturę. W zależności od indywidualnych cech pacjenta i charakterystyki blizny, pełne efekty zabiegu laserowego usuwania blizny mogą być widoczne po kilku miesiącach.

Przeciwwskazania do zabiegu
Ciąża
Aktywne infekcje skórne
Opalenizna
Choroby skóry
Terapia przeciwzakrzepowa

Decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania blizn należy podjąć po indywidualnej ocenie przez lekarza.

Orientacyjna cena zabiegu: usunięcie 1cm blizny – 100 zł