Umów się na bezpłatną konsultację
75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie nowotworów skóry

Jeśli niepokoi Cię zmiana na skórze, koniecenie zgłoś się do lekarza specjalisty

Usuwanie nowotworów skóry oraz stanów przednowotworowych

Nowotwory skórne należą do najczęściej występujących zmian o charakterze złośliwym. Początkowo mogą wyglądać bardzo niepozornie i przybierać postać niewielkich zmian skórnych. Zignorowane szybko rozrastają się i mogą zaatakować większy obszar skóry, mięśni, a nawet kości. Zdecydowana większość nowotworów skóry nie daje przerzutów, ale trzeba pamiętać, ze każda zmiana rakowa musi być jak najszybciej usunięta.

 

Przyczyna powstawania zmian nowotworowych

czynniki środowiskowe
promieniowanie UV i jonicujące
zakażenie wrusem HPV
zanik skóry
palenie tytoniu
rogowacenie starcze
przewlekłe uszkodzenia skóry
substancje chemiczne

 

Zmiany nowotworowe mogą mogą pojawić się pod różną postacią.

Mogą pojawić się w postaci pieprzyka lub trudno gojącej się rany. Najczęściej można zauważyć następujące zmiany:

guzek w kolorze skóry, czasami może pojawić się owrzodzenie
niegojąca się rana o twardych brzegach
niewielkie, jasne guzki pojawiające się najczęściej na powiekach
stwardnienia skóry

 

Rodzaje nowotworów skóry

Najczęściej występujące nowotwory skóry to:
● rak podstawnokomórkowy : ma niski stopień złośliwości, a jego tempo wzrostu jest niewielkie. Nieleczony może powodować destrukcję tkanek w obrębie których występuje. Najczęściej dotyka osoby starsze i pojawia się na skórze twarzy, szyi i tułowia.  Nowotwór ten daje bardzo rzadko przerzuty i ma wysoką wyleczalność.
 rak kolczystokomórkowy :  ma wyższy stopień złośliwości, cechuje się szybszym wzrostem i daje przerzuty. Podłożem raków kolczystokomórkowych są stany przedrakowe pojawiające się przy błonach śluzowych nosa, oczu i narządów płciowych. Nowotwór ten pojawia się stosunkowo rzadko, a rokowanie zależy głównie od stopnia zaawansowania oraz skuteczności leczenia.

 

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

 szybko rosnące znamię, które wyglądem znacznie odróżnia się od pozostałych zmian
nieregularny i asymetryczny kształt,
 nierównomierne rozłożenie barwnika
zmiana koloru
niewielkie naciekanie podstawy, obwódka zapalna,
świąd,
krwawienie pojawiające się bez uprzedniego urazu

Usuwanie zmian nowotworowych

Przebieg zabiegu

Po przeprowadzonej konsultacji medycznej, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych można przystąpić do zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego lokalizacji stosuje się dwie metody zabiegu: laserową lub chirurgiczną. Zabieg usunięcia nowotworu na niewielkim obszarze skóry można wykonać przeważnie przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu chirurgicznym w miejscu usunięcia zmiany nowotworowej zakłada się szwy, które można ściągnąć po zagojeniu się skóry, po upływie ok. 7-10 dni. W niektórych przypadkach w czasie okresu pooperacyjnego można zastosować w niewielkich dawkach środki przeciwbólowe. W miejsce usunięcia zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy zmieniać według zaleceń.  Wycinek o charakterze nowotworowym jest kierowany do badania histopatologicznego (Diagnostyka – laboratorium medyczne w Jeleniej Górze).

 

Po zabiegu

Po zabiegu należy zastosować się do wszystkich zaleceń podanych przez lekarza. Przez okres kolejnych dni, należy unikać naciągania skóry w obszarze po zabiegu, gwałtownych ruchów, czy moczenia opatrunku. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W miejscu usunięcia zmiany nowotworowej może powstać blizna, która z czasem zblednie i zmniejszy się. Nie wolno przez okres 6 miesięcy wystawiać miejsca pozabiegowego na działanie silnych promieni słonecznych.

 

Cena usługi

Od 300 zł + koszt badania histopatologicznego

RF Termolifting