Umów się na bezpłatną konsultację
+48 75 64 31 687 kontakt@jctl.pl

Usuwanie nowotworów skóry

Jeśli niepokoi Cię zmiana na skórze, koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty

Usuwanie nowotworów skóry oraz stanów przednowotworowych

Nowotwory skórne należą do najczęściej występujących zmian o charakterze złośliwym. Początkowo mogą wyglądać bardzo niepozornie i przybierać postać niewielkich zmian skórnych. Zignorowane szybko rozrastają się i mogą zaatakować większy obszar skóry, mięśni, a nawet kości. Zdecydowana większość nowotworów skóry nie daje przerzutów, ale trzeba pamiętać, ze każda zmiana rakowa musi być jak najszybciej usunięta.

Przyczyna powstawania zmian nowotworowych

czynniki środowiskowe
promieniowanie UV i jonizujące
zakażenie wirusem HPV
zanik skóry
palenie tytoniu
rogowacenie starcze
przewlekłe uszkodzenia skóry
substancje chemiczne

Zmiany nowotworowe mogą mogą pojawić się pod różną postacią.

Mogą pojawić się w postaci pieprzyka lub trudno gojącej się rany. Najczęściej można zauważyć następujące zmiany:

guzek w kolorze skóry, czasami może pojawić się owrzodzenie
niegojąca się rana o twardych brzegach
niewielkie, jasne guzki pojawiające się najczęściej na powiekach
stwardnienia skóry

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

● szybko rosnące znamię, które wyglądem znacznie odróżnia się od pozostałych zmian
nieregularny i asymetryczny kształt,
 nierównomierne rozłożenie barwnika
zmiana koloru
niewielkie naciekanie podstawy, obwódka zapalna,
świąd
krwawienie pojawiające się bez uprzedniego urazu
Usuwanie zmian nowotworowych
Rodzaje nowotworów skóry

Najczęściej występujące nowotwory skóry to:
● rak podstawnokomórkowy : ma niski stopień złośliwości, a jego tempo wzrostu jest niewielkie. Nieleczony może powodować destrukcję tkanek w obrębie których występuje. Najczęściej dotyka osoby starsze i pojawia się na skórze twarzy, szyi i tułowia.  Nowotwór ten daje bardzo rzadko przerzuty i ma wysoką wyleczalność.
 rak kolczystokomórkowy :  ma wyższy stopień złośliwości, cechuje się szybszym wzrostem i daje przerzuty. Podłożem raków kolczystokomórkowych są stany przedrakowe pojawiające się przy błonach śluzowych nosa, oczu i narządów płciowych. Nowotwór ten pojawia się stosunkowo rzadko, a rokowanie zależy głównie od stopnia zaawansowania oraz skuteczności leczenia.
● czerniak : jest najrzadziej występującym, ale także najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Dotyka osób niezależnie od wieku. Różni się wyglądem, ponieważ może przyjmować postać ciemnych plam barwnikowych, o nieregularnych brzegach lub plam wielokolorowych, szybko rosnących, różowych i czerwonych plam. Zwykle ulega szybkiemu rozwojowi i daje przerzuty. Jest groźny, ponieważ niełatwo poddaje się leczeniu.

Czerniak

czerniak - diagnoza i badania histoptologiczneCzerniak jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych (melanocytów). Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, ale może pojawić się wszędzie tam, gdzie są melanocyty, czyli np. na błonach śluzowych jamie ustnej, odbytnicy, czy w siatkówce oka. Czerniak jest rzadkim nowotworem, lecz wskazuje dużą zdolność ogólnoustrojowego przerzutu. Podstawową metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie zmiany z marginesem zdrowej skóry.
Do czynników ryzyka czerniaka zalicza się stałe drażnienie i urazy skóry oraz długotrwałą ekspozycję na słońce. Zmiany nowotworowe skóry mogą pojawić się u osób z wrodzonymi znamionami barwnikowymi, dysplastycznymi oraz osób z dużą ilością znamion.
Czerniak jest nowotworem, który trudno poddaje się leczeniu. Jeżeli choroba jest wcześnie rozpoznana, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby.
Aby szybko określić, czy nasza zmiana jest groźna, można zastosować metodę ABCDE :
A (Asymmetry) Czy ma asymetryczny, nieregularny kształt?
B (Borders) Czy ma nieregularne brzegi, krawędzie ?
C (Colour) Czy kolor jest niejednolity, lub się zmienia?
D (Diameter) Czy ma średnicą większą niż 6 mm?
 E (Evoled) Czy rozmiar, kształt i wygląd zmienił w się w ostatnim czasie?

Profilaktyka 
Warto sprawdzać swoją skórę regularnie. Jeśli na twoim ciele jest dużo pieprzyków i zmian, powinieneś je stale kontrolować, szczególnie latem. Ogranicz przebywanie na słońcu do minimum, jeśli masz znamiona i jasną karnację. Zawsze używaj preparatów o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy też unikać opalania pieprzyków (można je zakleić w taki sposób, żeby nie były narażone na działanie promieni słonecznych). Nie wolno dopuścić do poparzeń słonecznych skóry, ponieważ komórki nowotworowe mogą wytworzyć się nawet po kilku latach od dotkliwej kąpieli słonecznej.

Przebieg zabiegu

Po przeprowadzonej konsultacji medycznej, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych można przystąpić do zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego lokalizacji stosuje się dwie metody zabiegu: laserową lub chirurgiczną. Zabieg usunięcia nowotworu na niewielkim obszarze skóry można wykonać przeważnie przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu chirurgicznym w miejscu usunięcia zmiany nowotworowej zakłada się szwy, które można ściągnąć po zagojeniu się skóry, po upływie ok. 7-10 dni. W niektórych przypadkach w czasie okresu pooperacyjnego można zastosować w niewielkich dawkach środki przeciwbólowe. W miejsce usunięcia zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy zmieniać według zaleceń.  Wycinek o charakterze nowotworowym jest kierowany do badania histopatologicznego (Diagnostyka – laboratorium medyczne w Jeleniej Górze).

Po zabiegu

Po zabiegu należy zastosować się do wszystkich zaleceń podanych przez lekarza. Przez okres kolejnych dni, należy unikać naciągania skóry w obszarze po zabiegu, gwałtownych ruchów, czy moczenia opatrunku. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W miejscu usunięcia zmiany nowotworowej może powstać blizna, która z czasem zblednie i zmniejszy się. Nie wolno przez okres 6 miesięcy wystawiać miejsca pozabiegowego na działanie silnych promieni słonecznych.

Cena usługi

Od 300 zł + koszt badania histopatologicznego